Allah İşinizi Gücünüzü Rast Getirsin, Ürünleriniz Bol ve Bereketli Olsun

Allah İşinizi Gücünüzü Rast Getirsin, Ürünleriniz Bol ve Bereketli Olsun

Allah İşinizi Gücünüzü Rast Getirsin, Ürünleriniz Bol ve Bereketli Olsun

Silifke tarımsal alanında bir cennet. İlçemizin Bin 800 rakımlı üzümü ile meşhur Gündüzler

Mahallesinde, sofralık üzüm hasadı yapıldı. Üzüm hasadına katılan Hasada katılan Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, “Allah işinizi gücünüzü rast getirsin. Ürünleriniz bol ve bereketli olsun. Helalinden bol kazanın. Sizler kazandıkça biz hem karnımızı doyuralım, hem gönlümüzü gurur duyarak doyuralım. Bu bizim zenginliğimiz olsun” dedi.

Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün ve Gündüzler Mahalle Muhtarı Mahmut Yel’in birlikte yaptıkları üzüm hasadı organizasyonuna, Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Gündüzler Mahalle Muhtarı Mahmut Yel, Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün, Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, Orman Müdürü Hasan Arslan, AK Parti Silifke İlçe Başkanı Mustafa Çetin, CHP Silifke İlçe Başkanı Cemil Sungur ve MHP Silifke İlçe Başkanı Levent Nogay katıldı.

SİLİFKE TARIMSAL ANLAMDA BİR CENNET

Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu Silifke’nin tarımsal anlamda bir cennet olduğunu belirterek, “Bugün burada üzüm hasadında ve üzüm çeşitlerini tanımak için bir araya geldik. İlçe Tarım Müdürümüz bu organizasyonu yaptı,  muhtarımız da gönlüyle, sohbetiyle ve muhabbeti ile bizi karşıladı. Silifke’de göreve başlayalı on gün oldu. Onuncu günde toprakların ne kadar bereketli olduğunu, insanların da bu bereketli topraklara çalışarak değer kattığını gördük. Toprak verimli olabilir, ancak insanlar çalışkan olmazsa ürün alınamaz, verim alınamaz.  Burada Allah her iki nimeti bir araya getirmiş. İnsanların gayreti, çalışkanlığı, gücü bu toprakların bereketidir. Bu nedenle burada yetişen 12 çeşit üzümü elde edebiliyoruz. Üzüm bitiyor hemen aşağıda bakıyorsunuz erik başlıyor. Silifke tarımsal anlamda bir cennet. Burada dediğim gibi birinci unsur toprakların bereketi, ikinci unsur insanlarımızın çalışkanlığı. Bizim de burada yapmamız gereken tarımsal anlamda bu ürünlerin en iyi, en verimli şekilde artırılması için elimizden geleni devlet olarak destek sunmak, bir de katma değer üretebilecek kırsal alanda özellikle tesislerin artırılması için vatandaşlarımıza yol göstermek. Biz ürünleri yerinde görmekle ürünlerin ne kadar meşakkatli, ne kadar zor şartlarda üretildiğini görüyoruz. Aynı zamanda devletin buraya ne kadar imkan sağlaması gerektiğini de görüyoruz. İnşallah bir daha k i hasatta daha iyi şartlarda ulaşacağız. Kadınıyla, erkeğiyle çalışkan olan bu köyde olmaktan ve ilk köy gezim olmasından dolayı mutluyum. Herkese can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Allah işinizi gücünüzü rast getirsin. Ürünleriniz bol ve bereketli olsun. Helalinden bol kazanın. Sizler kazandıkça biz hem karnımızı doyuralım, hem gönlümüzü gurur duyarak doyuralım. Bu bizim zenginliğimiz olsun, bereketli olsun” dedi.

SİLİFKE’DE 8100 DEKARLIK ALANDA ÜZÜM ÜRETİMİ YAPILIYOR

Silifke İlçe Tarım Müdürü Yusuf Gün Silifke’de 8100 dekarlık alanda üzüm üretimi yapıldığını belirterek, “Silifke ilçemizde 8100 dekarlık alanda üzüm üretimi yapılmakta 2019 yılında 16 bin ton üzüm rekoltesi beklenilmektedir. İlçemizde genellikle yer bağcılığı yapılmakta çok az miktarda ve çoğunlukla bahçe kenarlarında olmak üzere telli terbiye sistemi kullanılmaktadır. İlçemizde genel olarak sofralık, şıralık-şaraplık ve kurutmalık üzüm üretimi yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 5 bin dekarlık bir alanda sofralık üzüm çeşitleri, 2 bin dekarlık bir alanda şıralık şaraplık ve 1100 dekarlık bir alanda ise kurutmalık olarak üzüm üretimi yapılmaktadır. Sofralık çeşitleri Alfonse, Namrun, Yalova incisi, Göküzüm, Toros Karası, Razaki çeşitleri, Şıralık-Şaraplık olarak ; Patkara, Aküzüm, Öküzgözü, kurutmalık olarak ; Kişniş üzüm çeşitleri yetiştirilmektedir. Aküzüm, Göküzüm, Patkara ve Kişniş üzümü yöreye özgü çeşitlerdendir. İlçemizde Organize Sanayi Bölgesinde şarap yapımı konusunda faaliyet gösteren bir adet tesis bulunmaktadır. Gündüzler mahallesinde 2 bin dekarlık bağ alanı vardır. 600 dekarlık alanda sofralık, 650 şaraplık, 750 dekarlık alanda ise kurutmalık üzüm üretilmektedir. Silifke İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünün yaptığı eğitim çalışmaları sonucunda 2004 yılında Gündüzler Mahallemizde sözleşmeli olarak Organik Üzüm Yetiştiriciliğine başlanmış, 2018 yılında 857 dekarlık bir alana ulaşmıştır. Köyde yetişen toplam üzüm üretiminin yüzde 42.85’i organik olarak yapılmakta ve Gündüzler Köyü organik üretimi ilçemiz organik tarım üretiminin yüzde 67’sini oluşturmaktadır. İlçemizde sofralık üzümlerde dekar başına verim sofralık üzüm çeşitlerinde 2 bin 500- 3 bin kilogram olurken, kurutmalık üzüm çeşitlerinde 400 kilogram verim alınabilmektedir. 4 kg yaş üzümden 1 kilogram kuru üzüm alınmaktadır. Sofralık üzümlerin satış fiyatı kalitesi 2-3 TL’den satılırken, kuru üzümün satış fiyatı 10TL’dir” dedi.

3 defa okundu , , kategorisinde, 11 Eyl 2019 - 10:07 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz