Ayakkabı tamirciliği artık tarih oluyor

Ayakkabı tamirciliği artık tarih oluyor

Ayakkabı tamirciliği artık tarih oluyor

Gelişen teknoloji ve değişen alışkanlıklarla birlikte bazı meslekler de giderek tarihe karışıyor. Bunlardan birisi de ayakkabı tamirciliği. Ayakkabı tamirciliği artık tarih oluyor

Her geçen gün artan teknoloji, Çin mallarının sektöre etkisi ve vatandaşın alım gücünün olmaması ayakkabı tamirciliği sektörüne yansımış durumda.

teknolojiye direnen bir başka meslek ise ayakkabı tamirciliği. Üretiminin zor ve zahmetli bir iş olması, ülkemizde ucuz ve sağlıksız olarak nitelendirilen ayakkabıların çok fazla satılmasından dolayı ayakkabı tamirciliği de yok olma aşamasına gelmiş durumda.

Ayakkabı tamirciliğinin unutulan meslekler arasına girdiğini vurgulayan Mehmet Evlice, “Elbiseden tutun da her şey makine üretimine geçiyor. Bunu da normal karşılıyorum. Hayat durmadan değişiyor. Mesleğimiz artık sona eriyor. Her şey makineleştiği ve fabrika üretimine dönüştüğü için çırak yetiştiremiyoruz. Mesleğimizi ileride sürdürecek çırakta bulamadığımız için mesleğimiz gün geçtikçe eski değerini yitiriyor ayakkabı tamirciliği ölüyor” dedi.

Mesleğin en büyük sorunlardan birinin çırak yetiştirilememesi olduğunun altını çizen Evlice, Çin malı ayakkabıların çok sağlıksız olduğunu ve ayakkabı tamirciliğini tarihe karıştırdığını belirtti.

Evlice, “İnsan ucuz ayakkabılara yönelerek hem sağlığını tehlikeye atıyor, hem de bir sektörün yok olmasına neden oluyor. Ayakkabı tamirciliği yok olmak üzere. Biz ayakkabı tamirciliği mesleğinin son temsilcileriyiz. Bizden sonra kimse ayakkabı tamircisi aramasın. Bizden sonra bu dükkânlar müze olarak kullanılacaktır. Geriye dönüp baktığım zaman hüzünleniyorum. Bizi arayacaklar ama iş işten geçmiş olacak” dedi.

EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYORUZ

10 liraya ayakkabı alan birinin, 5 liraya tamir ettirmediğini söyleyen Mehmet Evlice, “Ekonomiye katkıda bulunuyoruz ama bu göz ardı ediliyor. 150 TL’lik ayakkabıyı 20 TL’ye tamir ediyoruz. Ama insanlar artık, yenisini alırım diyor. Şimdiki ayakkabılar, eskisi gibi kaliteli olmuyor, sipariş usulü yapılan ayakkabılar 6-7 kullanılıyor. Bakımı yapılırsa; topuğuna pençe falan atılırsa daha uzun süre de dayanabilir. Biz ürettiğimiz bir üründen sorumluyuzdur. ‘Yaptım, bitti’ diyemiyoruz. Bana ne diyemiyoruz. Herhangi bir sorun olduğu zaman müşteri gelip şikâyetini bildiriyor ve bizde gereği neyse yapıyoruz. Seri üretim yapan adam, bu ürün benden çıktımı iş biter diyor. Mal bozuk mu olmuş, hiç umurunda değil. Seri üretimin başlaması, el emeği ile icra edilen meslekleri bitirdi” şeklinde konuştu.

12 defa okundu , , kategorisinde, 17 Tem 2019 - 11:25 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz