Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım, Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!

Bu gün İstiklal Marşımızı bir kez daha anlamaya, mısralarındaki mana ve mesajları duymaya çalışıyoruz Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla andık. İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, İlçemiz Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.

Silifke  Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen program,  saygı duruşu ve İstiklal Marş ile başladı. Ardından Canbazlı Ortaokulu Öğretmeni Ali Bal tarafından  şehitlerimizin ruhuna Kuran-ı Kerim ve hatim duası okundu.

Kur’an’ı Kerim ve hatim duasının ardından Silifke Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mustafa Şafak,  Günün anlam ve önemi ile ilgili konuşma yaptı.

Bu gün İstiklal Marşımızı bir kez daha anlamaya, mısralarındaki mana ve mesajları duymaya çalışıyoruz diyen Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, “İstiklal Marşımızın kabulünün 98.Yıldönümünde; Aziz Türk Milletinin en büyük şairlerinden biri, fikir adamı, özü sözü bir,hayatı inanmak ve inandığını yaşamak olan büyük bir şahsiyet, en karanlık günlerde millete ümit veren, milli mücadelenin ruhunu temsil edercesine Anadolu insanını Kurtuluş için seferber olmaya çağıran vatan ve istiklal aşığı, haksızlığa tahammülü olmayan, zalimin karşısında dimdik duran bir kahraman, güzel ve örnek bir insan. Merhum Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve şükranla anıyoruz” dedi.

Kaymakam Cinbir, konuşmasının devamında Mehmet Akif Ersoy’un;

“Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim, bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam, taşarım”

Mısralarının yazılma sebebi, Akif ‘ın ilham kaynağı; Atatürk başta olmak üzere, Çanakkale destanı ile kurtuluş destanını yazanları, bu toprakları bize vatan yapanları, vatan sözkonusu olduğunda gülerek şehadete koşan yiğitleri, başı kınalı Mehmetleri, al duvaklı Zeynepleri, eli nasırlı ağzı dualı nineleri, ak sakallı dedeleri ,eli silahlı babaları,Nene Hatunları, Şerife Bacıları,Kara Fatmaları, Nezahat Onbaşıları,Sütçü İmamları,Şahin Beyleri, Aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla andık.

Arkadaş! Yurduma alçakları uğratma, sakın;

Siper et gövdeni, dursun bu hayasızca akın.

Doğacaktır sana va’dettiği günler Hakk’ın…

Kimbilir belki yarın, belki yarından da yakın.

Mısralarındaki müjde ile aydınlık yarınlara kavuşma ümidimizi yeniledik.

Yeniden birbirimize koşmaya, Çanakkale destanı ile kurtuluş mücadelemizi okumaya, bu toprakları bize vatan yapan aziz şehitlerimizden devraldığımız sorumluluklarımızı yerine getirmek için yanyana olmaya, omuz omuza vermeye, bir olmaya, iri olmaya, diri olmaya, pekiştireceğimiz birlik ve beraberliğimizden aldığımız güçle; bu ülkede kardeş kavgası çıkarıp hain emellerini gerçekleştirebileceklerini zannedenlere inat aydınlık yarınlarımızı,daha da güçlü Türkiye’yi inşa etmek için çalışma kararlılığımızı tekrarladık.

Rûhumun senden İlâhî şudur ancak emeli:

Değmesin ma’bedimin göğsüne nâ-mahrem eli;

Bu ezanlar -ki şehâdetleri dînin temeli,

Ebedî, yurdumun üstünde benim inlemeli.

Mısralarının yüklediği sorumluluk bilinciyle; Milli ve manevi değerlerimize,istiklal ve

istikbalimize, cumhuriyetimize ve demokrasimize kastedenlere ve bunların iç ve dış işbirlikçilerine dün olduğu gibi bu gün de yarın da gereken cevabı vereceğimize dair kararlılığımızı bir kez daha tazeledik . Aziz Milletimizin birliği ve dirliği daim, yarınlarımız aydınlık olsun” dedi.

Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı yazma sürecinden bahseden Mustafa Şafak yaptığı konuşmasında,’’Milletin ızdırabını derinden hisseden Akif, milli mücadelenin ruhuna tercüman olmuş, büyük, eşsiz şiirini kaleme almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde, Maarif Vekili Hamdullah Suphi  Bey tarafından okunan Mehmet Akif’in yazdığı şiir, millet vekillerinin büyük tezahürat, alkış ve gözyaşları içinde ayakta dinlendi. Burdur Mebusu Mehmet Akif ise, mahcubiyetinden Meclis salonuna girmemişti. Akif’in şiiri, 12 Mart 1921 tarihinde oy birliği ile yarışmanın birincisi olarak seçilmiştir. Mehmet Akif, yarışmadan kazandığı ödülü ise, hastanede yatmakta olan gazilerimize bağışlamıştır.  O marş öyle bir şiirdir ki, şairi bile ölüm döşeğinden ,’’Bu İstiklal Marşını kimse yazamaz, ben dahi yazamam. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın. ‘’ diye haykırmıştır. Bu şiir İstiklalin ta kendisidir. ‘’ dedi.

Yapılan konuşmaların ardından İstiklal Marşını güzel okuma yarışmasında birinci olan öğrenci tarafından İstiklal Marşı okundu. Programın devamında ise, Silifke Milli İrade İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu sunulurken, Silifke Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Hacı Hacı Mehmet Çınar ,’’ Akif Olmak Gerek’’ konulu şiirini okudu ve ardından slayt sunumu gösterisi yapıldı.

Programın sonunda Silifke Kaymakamlğı tarafından ilçemize bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler arasında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Programa Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Bülent Keskinsoy, Silifke Cumhuriyet Savcısı Gökhan Kıymacı, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, daire müdürleri , çok sayıda öğrenci ve öğretmen topluluğu katıldı.

323 defa okundu , , kategorisinde, 13 Mar 2019 - 09:50 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz