Bütün İmkanlarımızı ve Yüreğimizi Ortaya Koyma Zamanıdır

Bütün İmkanlarımızı ve Yüreğimizi Ortaya Koyma Zamanıdır

Bütün İmkanlarımızı ve Yüreğimizi Ortaya Koyma Zamanıdır

Her insan bir engelli adayıdır. 3 Aralık Dünya Engelliler günü, bu yıl da büyük bir coşkuyla kutlandı.

Silifke’de 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk sunumu yapıldı. Hep birlikte  İstiklal marşımız söylendi. Akabinde Halk Eğitim Merkezi salonunda yapılan programa büyük katılım oldu ve program çok beğenildi.

Program etkinliğine Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Silifke Belediye Başkan Vekili Osman Şen, Daire Müdürleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Silifke Belediye Başkan Aday Adayı Cafer Selvi, Yahya Yılmaz, Mücahit Aktan, Eyüp Arslan, Şaban Kaya ve vatandaşlar katıldı.

Engellilerle fotoğraf çekilmek yerine engellilerimizin önündeki engelleri kaldırmamız gerekiyor diyen Kaymakam Şevket Cinbir, “Bugün, çok özel ve güzel vatandaşlarımızın sevincine ortak olmak, sorunlarının çözümüne yönelik sosyal duyarlılık bilincini artırmak ,engelleri aşabilen bu insanların bakışları, dokunuşları, sözleri ile anlatmak istediklerini anlayabilmek için bir kez daha bütün imkanlarımızı ve yüreğimizi ortaya koyma zamanıdır.  Engellilerimizin sorunlarına karşı herkesin duyarlı olduğu,onların önündeki engellerin kalktığı bir dünyayı hep birlikte kurabiliriz.

Herkesin engelli adayı olduğunu unutmadan, içimizdeki engelleri aşarak bize düşen sorumluluklarımızı yerine getirmek, (örneğin komşunun engelli çocuğunun çıkardığı gürültüden rahatsız olup o özel aileyi tedirgin etmemek) insanlık görevimizdir.

Tekerlekli sandalye hediye ettiğimiz engellinin bu sandalye ile yaşamını devam ettirebilmesinin ötesinde; insanca yaşayabilmesi, sosyal hayatta çağımızın sunduğu imkanlardan yararlanabilmesini sağlayacak şekilde her yere ulaşılabileceği bir kentleşmeyi başarmanın da çok önemli olduğunu unutmamak gerekir diye düşünüyorum.

Engelli dediğimiz özel insanlarımızın gezebileceği kaldırımları ve yolları yapmak, bu özel insanlara ayrılmış alanları işgal etmemek veya işgal ettirmemek,onların ihtiyaç duyduğu ve istediği her yere ulaşabilmesini sağlamak gibi önemli ve asıl sorumluluklarımızı unutmamalıyız.

Tekerlekli sandalye hediye ederken çekilen fotoğrafları paylaşmaktan ziyade engellilerin önündeki bizden kaynaklanan engelleri kaldırmalıyız. Bu konuda herkesin yapabileceği birşeyler vardır. En azından bazı şeyleri yapmayarak,engellilerin hayatlarını zorlaştıran ve onlar için engeller oluşturan bazı olumsuz alışkanlıklarımızı terkederek onlar için birşeyler yapmaya hemen bugün başlayabiliriz. Örneğin engelliler için ayrılmış yolu veya park yerini işgal etmekten,engelli rampasının önünü kapatmaktan hemen vazgeçebiliriz.

Her geçen gün engellilerin sorunlarına karşı duyarlılığın arttığı bir ülke olmakla birlikte gelişen yeni şartlar ve oluşan ihtiyaçlara göre yapılması gerekenleri devletimizin kurum ve kuruluşları,üniversitelerimiz ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği içinde yapma bilinci ve kararlılığı ile daha yaşanılabilir bir dünyayı kurma çabasını sürdürmeliyiz.

Herkese engelsiz bir yaşam temennisiyle; 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyor, selam,saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Silifke Engelliler Derneği Başkanı Nurettin Ateş, yaptığı konuşmasında, “Toplumun ayrılmaz bir parçası olan engellilerin mutlu ve geleceğe güvenle bakabilmesini sağlayacak imkanlara kavuşturulması devletimizin görevleri arasında yer alıyor, ancak engellilerin arada engellendiğinin de farkındayız.

Gözlerinizin görmediğini, doğadaki bir rengi keşfetmedin iğinizi,  yada yürüyemediğinizi, gönlünüzce koşamadığınızı, fikirlerinizi ifade edemediğinizi tek başına yemek yiyemediğinizi güzel şarkılar dinleyemediğinizi sevdiklerinizin sesini duyamadığınızı hiç düşündünüz mü? Engellilerin üretken bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri konusunda sivil toplum kuruluşlarına ve sorumluluk taşıyan her insana görevler düşüyor. 3 Aralık dünya engelliler günü ve 10-16 Mayıs engelliler haftası engellilere karşı olan sorumluluklarımızı bir kez daha hatırlatıyor” dedi.

Program engelli çocukların sahnede çiğ köfte yoğurup şarkılar söylemesiyle son buldu.

92 defa okundu , , kategorisinde, 04 Ara 2018 - 09:02 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz