CHP  Kuruluşunun 96. Yıldönümünü Kutluyor

CHP  Kuruluşunun 96. Yıldönümünü Kutluyor

CHP  Kuruluşunun 96. Yıldönümünü Kutluyor

Bu gün 96 . Kuruluş yıl dönümünü kutladığımız CHP’si, Atatürkçü düşünceyi benimsemiş, sosyal demokrat, çağdaş, ilerici, devrimci ve demokrat bir partidir. CHP Silifke İlçe Başkanı Cemil Sungur, Kadın Kolları, Gençlik Kolları, Parti Yönetimi ve Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte CHP’nin 96. kuruluş yıldönümü nedeniyle Atatürk Anıtına çelenk koydular.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı sonrası bir konuşma yapan Cemil Sungur; “Kurtuluş ve kuruluşun partisi cumhuriyet halk partimizin 96.kuruluş yıl dönümü dolayısı il Atatürk anıtına çelenk sunma törenimize hepiniz hoş geldiniz. CHP’ si Anadolu ve Rumeli Müdafaayı hukuk cemiyetinin devamı olarak 9 eylül 1923 tarihinde ilk kurucu genel başkanımız ve ebedi liderimiz Mustafa kemal Atatürk’ün önderliğinde; benim iki büyük eserim var, biri Türkiye cumhuriyeti diğeri de cumhuriyet halk partisidir diye söylediği, emperyalizme ve işgalcilere karşı çağdaşlığın öncüsü, laik Türkiye cumhuriyetinin güvencesi olarak kurulan bir partidir.

Bu gün 96 . Kuruluş yıl dönümünü kutladığımız CHP’si Atatürkçü düşünceyi benimsemiş, sosyal demokrat, çağdaş, ilerici, devrimci ve demokrat bir partidir. Halkın partisidir. Emeğin partisidir. Bu misyonlarından asla ödün vermeden, modern Türkiye cumhuriyetini kuran,  milletimizden aldığı güçle, milletimize hizmet eden, tarihimizin en eski ve en köklü partisidir. Bu partide sizlerle birlikte olmaktan,  bu partinin bir mensubu ve ilçe başkanı olmaktan onur duyuyorum. Cumhuriyet halk partisi ülkemizin içinde bulunduğu çok zor koşullarda çok önemli görevler yapmış ve çok önemli misyonlar üstlenmiştir. Saltanatı kaldırmış çok partili demokratik parlamenter sisteme geçmemizi sağlamıştır. Kadına seçme ve seçilme hakkını batılı bir çok  sözde çağdaş ülkeden çok daha önce vermiştir. Bireyi devlet karşısında eşit kılmış, temel hak ve özgürlüklerinin toplumsal hayatımıza yerleşmesinde çok önemli ve tarihi görevler üstlenmiştir. Ülkenin kalkınmasında önemli görevler üstlenen bugünkü iktidarın satmakla bitiremediği bir çok sanayi tesisini, fabrikaları CHP si kurmuştur. İmkansızlıklar içeririnde ülkeyi demir ağlarla örmüş, yollar köprüler ve barajlar inşaa etmiştir.harf devrimini yapmış ülkemizde okuma yazma seferberliğini başlatmış, aydınlık Türkiye’nin gülen yüzü olmuştur. Ülkemize saymakla bitmeyecek hizmetler yapmış olan cumhuriyet halk partisi bütün bunlarla birlikte gücünü sadece milletten almış ve egemenliği tamamen millete vermiştir. Modern ve  çağdaş  bir ülke kurma sevdası ile kurulan CHP si “cumhuriyetçilik, halkçılık, laiklik, milliyetçilik, devletçilik, ve devrimcilik “ ilkelerini benimseyerek parti programına yazmış ve bu ilkelerini parti bayrağında taşıdığı altı ok ile simgeselleştirmiştir.

Devleti kuran bir parti olarak Türk siyasi hayatındaki en önemli gelişme ve hizmetler cumhuriyet halk partisi sayesinde gerçekleşmiş ve gelişmiştir. Demokrasimizin güçlenmesine ve toplumsal hayatımıza yerleşmesine en büyük katkıyı CHP si vermiştir.

Hak, hukuk ve adalet diyerek bir devletin olmazsa olmazları olan temel kavramları insan ve devlet yaşamının temel unsurları olarak kabul etmiştir. Önüne çıkartılan tüm zorluk ve engellemelere rağmen çağdaş ve modern bir toplum yaratmak amacı ile faşizme, baskıya ve zulüme karşı her türlü mücadeleyi vermiştir. Vermeye de devam edecektir.

Darbeye, darbecilere tek adam saltanatına ve tek adam rejimine tamamen karşıdır.

Bu gün içinde bulunduğumuz koşullar eskisinden çok daha kötü değildir. O gün başarılmış ise bugünde başarılmaması için hiç bir sebep yoktur. Yaklaşık yirmi yıldır baskı ve zulüm ile ülkeyi yöneten tek adam rejimini yıkacak, baskı, zülüm ve faşizme son verecek, demokratik parlamenter sistemi çok daha iyi koşullarda geri getirecek irade güç ve kararlılık cumhuriyet halk partisinde fazlası ile mevcuttur. Bu inançlardan, kararlılık ve mücadeleden asla vazgeçmememiz gerektiği İstanbul belediye seçimlerinin kazanılmasında çok önemli bir rol üstlenen ve oylarımızı bütün baskılara rağmen çaldırmayan İstanbul il başkanımıza uyduruk bir sebepten verilmeye çalışılan ceza ile bir kez daha görmüş bulunmaktayız. Bu ülkede maalesef adalet yoktur ve bunu tesis etmek ve hukuku üstün kılmak cumhuriyet halk partisinin öncelikli ve en temel görevi olacaktır.

Daha  güzel, daha çağdaş, daha modern, daha demokratik, daha çok özgür ve  çok daha gelişmiş, refah düzeyi yüksek, daha onurlu ve huzurlu bir Türkiye’yi kurmak hep birlikte mücadele etmek ve çalışmakla mümkündür. Bunu hep birlikte çalışarak inşaa edeceğiz. Bununda en büyük güvencesi ve adresi cumhuriyet halk partisidir. En yakın seçimlerde genelde ve yerelde bunu başaracağımızdan en küçük bir şüphem yoktur. Bunun ayak sesleri geçtiğimiz seçimlerde hissedilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle bizlere bu günleri armağan eden başta kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere ebediyete intikal eden tüm çalışma arkadaşlarına, bu partinin kurulmasında ve yaşatılmasında emeği geçen herkese, vatan ve bayrak uğrunda şehit olan tüm şehitlerimize sevgi, saygı ve minnetlerimi sunuyorum. Allah rahmet eylesin. Hakları ödenemez. Bu gün burada bulunan siz değerli partililerime, bu partiye emek veren, bu partiye gönül veren herkese en içten duygularımla sevgi ve saygılarımı sunuyorum.  Sağolun var olun…yaşasın cumhuriyet , yaşasın Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

7 defa okundu , , kategorisinde, 10 Eyl 2019 - 09:39 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz