Denizci Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Denizci Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Denizci Şehitlerimizi Saygı ve Minnetle Anıyoruz

Taşucu’nda Deniz kutlamalarına katılan Silifke Belediye Başkanvekili Sadık Altunok, Kabotaj Yasası, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir başarısıdır, Bu topraklar için canlarını veren şehitlerimize yüce Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekânları cennet olsun’ dedi.

1 Temmuz 1926’da yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu’nun, Türk denizciliğinin gelişmesinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirten Belediye Başkanvekili Sadık Altunok: “Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizde, 1926 yılında yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile kendi karasularımızda egemenliğimiz ilan edilmiş ve bu tarihten sonra denizcilik sektörümüz hızla gelişmiştir. Kabotaj kanunu, Türk denizciliği açısından; ulaşımdan, taşımacılığa, turizmden balıkçılığa kadar büyük bir önem taşımaktadır. Silifke’miz de deniz ile iç içe olan ve önemli bir limana sahip kentimizdir.

Denizcilik alanında yaşanacak her güzel gelişme yaşadığımız bu güzel ilçemizi de olumlu yönde etkileyecektir. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizle çevrili olan Türkiye; endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirmek kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifadeyi bilmeliyiz; denizciliği, Türk’ün büyük ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” sözünü kendimize rehber edinerek, denizcilik sektörünün ülkemizde ve kentimizde gelişmesi için üstün çaba göstermeliyiz. Karasularımızın, kıyılarımızın kıymetini bilmeli, kamu kurumları ve bireysel olarak bu değerlerimizi korumalıyız” dedi.

Kabotaj yasasının Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir başarısı olduğunu da vurgulayan Başkan Altunok: “Denizlerde bağımsızlığımızın sembolü olan bu müstesna günü bize kazandıran Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve denizci şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyor, bu sektörde emeği geçenlere ve tüm denizcilerimize başarılarının devamını diliyorum”   dedi.

35 defa okundu , , kategorisinde, 03 Tem 2019 - 09:21 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz