Hisarcıklıoğlu, “Namazın kazası olur, fırsatların kazası olmaz”

Hisarcıklıoğlu, “Namazın kazası olur, fırsatların kazası olmaz”

Hisarcıklıoğlu, “Namazın kazası olur, fırsatların kazası olmaz”

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 2. Liderlik Akademisi sona erdi. İkinci Liderlik Akademisine katılan TOBB Başkan Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Coğrafi İşaretlendirmeye dikkat çekip, namazın kazası olur, fırsatların kazası olmaz. Elinize geçen fırsatları değerlendirin, şikayet etmeyi bir kenara bırakın” dedi.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Mersin Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi, Toros Üniversitesi, 15 Kasım Kıbrıs Üniversitesi, Mersin Deniz Ticaret Odası, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ve TOBB Mersin Genç Girişimciler Kurulu işbirliğiyle 3-5 Ekim 2019 tarihlerinde Ulu Resort Hotel/Mersin’de “II. Liderlik Akademisi” gerçekleşti.

Bu yıl ikincisi düzenlenen çalıştaya TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, Türkiye geneli oda ve borsalar başkan ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Düzenlenen 2. Liderlik Akademisi Ve Strateji Çalıştayı’nın açılış konuşmasını Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar yaptı.

ÜLKEMİZDE ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİNE SANDIĞIMIZDAN DAHA FAZLA İHTİYAÇ VARDIR

“Liderlik Akademisi, iş dünyasının sahadaki temsilcileri ile teorik bilginin aktarımını üstlenen akademisyenlerin bir araya geldiği, bilgi ve deneyim aktarımı ile etkileşimin gerçekleştiği bilgi şölenidir ve bu doğrultuda atılmış ülkemizin en önemli Üniversite-Sanayi İşbirliği adımlarından birini oluşturmaktadır” diyen Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nurettin Kaynar, “Ülkemizde üniversite sanayi işbirliğine sandığımızdan daha fazla ihtiyaç vardır. Odamız bu ihtiyaçtan hareketle Mersin Üniversitesi ile birlikte çalışmanın önemini fark etmiş ve bu iş birliğini Liderlik Akademisi Projesi ile hayata geçirmiştir. Etkinliğimiz TOBB himayelerinde odamız öncülüğünde dört üniversite ve 3 oda- borsa tarafından gerçekleştirilen kurumsal iş birliğin bir örneği niteliğindedir. Etkinliğimizin temel amacı akademisyenler ile iş dünyasını bir araya getirmek ve iş birliğinin oluşmasına zemin hazırlamaktır. İkinci liderlik akademisinde üç gün boyunca konferanslar, eğitimler, paneller, iş birliği toplantıları, akademik sunumlar ve gezi programları olacaktır. Etkinliğimizin düzenlenmesinde paydaşlarımız olan Mersin Üniversitesi’ne, Toros Üniversitesi’ne, TOBB ETÜ’ye, Kıbrıs 15 Kasım Üniversitesine, Mersin Deniz Ticaret Odasına, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasına, Mersin Genç Girişimciler Kurulun, 60 farklı kurum ve kuruluştan 400’ün üzerindeki aktif katılımcıya ilimizin saygı değer protokol üyelerine teşekkür ederim” dedi.

NAMAZIN KAZASI OLUR, FIRSATLARIN KAZASI OLMAZ

“Namazın kazası olur, fırsatların kazası olmaz. Elinizdeki fırsatları değerlendirerek ürünlerinize yerel coğrafi işaretlerinizi alın” diyen TOBB Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu, “Aranızda bulunmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyorum. Bizi bir araya getiren Silifke Ticaret Odasına da çok teşekkür ediyorum. Silifke TSO burada çok önemli bir vizyonu ortaya koyuyor. Türkiye çapında bir ilki başlattılar. Geçen sene de buradaydık, şimdi ikincisini yapıyoruz inşallah bu kurumsallaşacak. Silifke Ticaret ve Sanayi Odası kalkınmadan kişisel gelişime birçok konuda uzman isimleri ve akademisyenleri bir araya getiriyorlar. Ayrıca tüm Mersin’i de bu konuda seferber ettiler. Bu birliktelikten dolayı hepinizi kutluyorum. Herkes bu organizasyonda elini taşın altına koyuyor. İş dünyası ile üniversitelerin buluşmasını her zaman vurguluyorduk. Üniversite-sanayi iş birliğinin burada güzel bir yansımasını görüyoruz. Silifke TSO çok güzel bir şeye imza attı. Yıllardır öncülük ettiğimiz Silifke’nin çileğini sadece Türkiye değil, bütün dünya tanıyor. Ama bunu sadece tanıtmak yetmez  bunu koruyup kazanca dönüştürmek lazım.  Bunun yolu da Coğrafi İşaret almaktan geçiyor. Bunu başlattık ve sonucunu da aldık. Artık Silifke’nin çileği tescilli olarak Silifke’nin oldu.  Bu yöresel ürünlere sahip çıkılması açısından çok önemli. Şimdi sırada türkülere, şarkılara konu olmuş bir Silifke yoğurdu var. Çilekten önce Silifke’nin yoğurdunu bilirim ama halen Silifke’nin yoğurdunun bir tescili yok. Silifke Ticaret ve Sanayi Odamız akredite ve beş yıldızlı bir odamızdır. Bunu ben değil Uluslar arası Akreditasyon kuruluşu tarafından denetlenerek veriliyor. Ülkemizin ekonomide lider olmasını istiyorsak bu ancak ekonomi ve iş dünyası ile olur. Onların da asli merkezleri Ticaret ve Sanayi Odalarıdır. O zaman vermiş olduğumuz hizmetlerin kalitesi Almaya, Fransa, İtalya  , İngiltere ile aynı standartta  üyelerine hizmet ediyorsa  bizim Ticaret Odalarımızın da bu seviyede hizmet etmeleri lazım dedik. Bu konuda odalarımız peşimize takıldı. Silifke Ticaret ve Sanayi Odamız da hizmet kalitesiyle beş yıldızı almayı hak etti. Bundan dolayı da Silifke Ticaret ve Sanayi Odasını kutluyorum” dedi.

YEREL KALKINMANIN ANAHTARI YÖRESEL ÜRÜNLERDİR

“Yerel Kalkınmanın Anahtarı Yöresel Ürünlerdir” diyen Hisarcıklıoğlu, Yöresel ürünlerimize ne kadar sahip çıkarsak o kadar yerel kalkınmayı sağlamış oluruz. Bunun olmazsa olmazı budur. Yılda bir sefer bütün Türkiye’de ki 81 vilayeti ziyaret eden bir kardeşinizim.  Gördüğüm müthiş bir çeşitlilik var, müthiş bir lezzet coğrafyası var. Ama maalesef sadece o bölgede veya o ilde sınırlı kalmış.  Bundan da çok üzülüyorum. Alamlar, İtalyanlar, Fransızlar birer peynirleri ile üçer, dörder milyar kazanırken, dünya çapında bu işi yaparken, bizim neredeyse her ilçede kendine has bir peyniri var. Maalesef biz ürünlerimize sahip çıkmadığımız için, maalesef para etmiyor. Coğrafi işaret demek bir liraya sattığın ürünü, iki liraya satmak demek. Zenginleşebilmenin yolu buradan geçiyor. Çilekte yaptığımız gibi Patent kurumundan coğrafi işaretini aldıktan sonra bütün Avrupa’da tescil ettirmek lazım. Şu anda 400 civarında Coğrafi İşaretimiz var.  Avrupa’da Amerika.2da yoğurdu Yunan Yoğurdu diye satıyorlar. Halbuki yoğurt bizim atalarımızdandır. Kafkaslardan, Orta Asya’dan gelen kültürümüzdür. Yoğurdumuza sahip çıkamadık” dedi.

BİZİM ÜRÜNLERİMİZİ TURİSTLER YİYEREK, TADARAK TÜRK LEZZETLERİNİ TANIYORLAR

Hisarcıklıoğlu, “Antalya’da yöresel ürünler fuarı düzenliyoruz. 14 milyon turist buraya geldiği için düzenledik. Bizim ürünlerimizi turistler yiyerek, tadarak Türk lezzetlerini tanıyorlar. Yöresel ürünlerimizi tanıtabilmek için  bunu her yıl farklı bir bölgede yapacağız. Namazın kazası var ama fırsatların kazası yok.  Fırsatları iyi değerlendirmek lazım. Fırsat gittiği zaman bir daha geri gelmez. Şikayeti bırakıp fırsatlarınızı değerlendirin. Şikayeti bırakıp, fırsat ne, nerede buna bakıyor olmanız lazım” dedi.

Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Mersin Üniversitesi Rektörü Ahmet Çamsarı birer konuşma yaparak Türkiye genelindeki Oda Ve Borsaları bir araya getirmelerinden dolayı Silifke Ticaret ve Sanayi Odasına teşekkür ettiler.

10 defa okundu , , kategorisinde, 05 Eki 2019 - 12:38 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz