Mavili, “Elektrik fiyatları esnafın belini büküyor”

Mavili, “Elektrik fiyatları esnafın belini büküyor”

Mavili, “Elektrik fiyatları esnafın belini büküyor”

“Esnaf, sokağın aydınlığıdır” diyen Silifke Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uçal Mavili, “Esnafımız elektriğin pahalı olmasından dolayı çok fazla elektrik parası ödüyor” dedi.

Esnafın elektrik fiyatlarının düşürülmesinin, ülke ekonomisine fayda sağlayacağını vurgulayan Silifke Esnaf Sanatkarlar ve Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Uçal Mavili yaptığı açıklamada, “Esnafımız elektriğin pahalı olmasından dolayı çok fazla elektrik parası ödüyor. Altta işyeri, üstünde mesken, aynı hat, aynı elektrik olmasına rağmen meskende kullanılan elektrik ucuz. Peki işyerlerinde kullanılan elektrik neden pahalı? Sonuçta esnaf elektrik satmıyor. Elektrik zaruri bir ihtiyaçtır. Bu konu çok önemlidir ve bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir. Elektriğin pahalı olması, her şeyi etkiler. Bu bir döngüdür. Elektrik pahalı olursa, o esnaf ürün fiyatlarını ona göre belirler. Bu da, ürün pahalı olacağından yeterli ticari satış yapamamasına sebep olur. Şayet elektrik ucuz olsa, bu ürün fiyatlarına da yansır, daha çok satış yapılır ve ülkenin ekonomisi canlanır” dedi.

ESNAFLARIMIZA DESTEK OLMALIYIZ

Ekonomik dalgalanmada en çok etkilenen esnafın rahatlaması için elektriğin daha ucuza verilmesi gerektiğini belirten Uçal Mavili, “Esnaflarımıza destek olmalıyız. Onlara verilecek her türlü destek ekonomimize olumlu yansır. Küçük esnafın daha düşük tarifelerle ödeme yapacağı bir uygulama şart. Dişini tırnağına katarak çalışan esnaflarımız, bu ayrıcalığı hak ediyor” ifadelerini kullandı.

BU ZAMLAR ESNAFIN IŞIĞINI SÖNDÜRÜR

Devletin, doların yükselmesini fırsat bilenlerle mücadele ederken, buna karşın doların düşmesiyle birlikte de indirim beklenirken elektrik faturalarının alınan bu ek ücretlerle daha da kabardığını belirten Mavili, “Bugün esnaf sokağını aydınlatmaz ise her yer karanlık olur. Sokağını aydınlatan esnafın faturalarında mutlaka indirime gidilmelidir. Yoksa bu alınan ek ücretler yüzünden esnafın ışığı söner. Esnaf sürekli değişen ve gelişen dünyada teknolojiye ayak uydurup, mantar gibi çoğalan zincir market ve AVM’ler ile yarışmak durumunda. Az sermayesi olan esnafın kazancı da kendisine göredir. Vergilerin yanı sıra ve bu haksız rekabet ile başa çıkmaya çalışan esnaf elektrik faturasındaki tüketim bedeli dışında alınan ücretlerden muaf olmalıdır. Ya da esnafa özel tarife uygulanmalıdır. Her zaman korunup desteklenmesi gereken kesim esnaftır. Esnaf, sokağın aydınlığıdır. Yoksa faturalara yansıtılan ek ücretler onun ışığını söndürür” diye konuştu.

17 defa okundu , , kategorisinde, 18 Tem 2019 - 13:37 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz