Nurettin Kaynar, “Silifke çileği tescillendi”

Nurettin Kaynar, “Silifke çileği tescillendi”

Nurettin Kaynar, “Silifke çileği tescillendi”

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden biri olan Silifke çileği tescil belgesini aldı. Silifke Ticaret ve Sanayi Odası tarafından başlatılan çalışmalar neticesinde de Silifke çileğinin marka tescili yapılarak marka haline geldi. Oda Başkanı Nurettin Kaynar, “Silifke çileği tescillendi” dedi.

Türkiye’deki çilek üretiminin yüzde 35’inin, ihracatın da yüzde 65’inin yapıldığı ilçede geçen yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton çilek üretimi yapılırken, üreticiler gelecek sezona umutla bakıyorlar.

Silifke Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, aynı zamanda çilek üreticisi olan Nurettin Kaynar, yaptığı açıklamada, ilçenin çilek üretiminde önemli olduğunu, Türkiye’deki üretiminin yüzde 35’inin ihracatın da yüzde 65’ini Silifke’nin sağladığını ve bu bakımdan çileğin çok önemli yere sahip olduğunu kaydetti.

İlçede yeni fidelerin toprakla buluşturulmaya başladığını ifade eden Kaynar, bu yıl 10 ila 15 bin dönüm arazide dikim yapılmasının beklendiğini belirtti.

İlçede çileğin vazgeçilmez bir ürün olduğunu vurgulayan Kaynar, “Ekonomiye çok büyük katma değeri var. Silifke çileği hem yurt içinde hem yurt dışında bir marka. Geçen yıl son dönemlerde Rusya krizi çözüldükten sonra ihracatımız başlamıştı. Çilek sezonunun son döneminde de olsa faydasını gördük. Bu yıl daha da umutlu bakarak ekimleri yapıyoruz. Önümüzdeki dönem için çok umutluyuz. Çünkü Rusya ile kriz çözüldüğü için çilek ihracatı çok daha rahat yapılabilecek” dedi.

Silifke çileğinin gerçekten bir marka olduğunu belirten Kaynar, “Ticaret ve Sanayi Odası olarak 3 yıl önce Silifke çileğinin tescili için başvurusunu yaptık. 2019 yılı 1 Ekim’de tescil belgesini alarak Türkiye’de bir ilke imza attık. Türk Patent Enstitüsünde teşekkür ediyoruz” dedi.

7 defa okundu , , kategorisinde, 08 Eki 2019 - 09:48 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz