Pitahaya meyvesinin tanesi bahçede 17, markette 40 liradan satılıyor

Pitahaya meyvesinin tanesi bahçede 17, markette 40 liradan satılıyor

Pitahaya meyvesinin tanesi bahçede 17, markette 40 liradan satılıyor

Pitahaya meyvesinin hasadına başlandı.Silifke’de Mustafa Ceyhun Eker, Gökhan Eker ve Feza Önal arkadaşlar televizyonda görüp dikimini gerçekleştirdikleri ejder meyvesi olarak bilinen pitahaya meyvesi bahçesinde, ilk ürün hasadını yaptılar. Pitahaya meyvesi markette tanesi 40, bahçede 17 liradan satılıyor.

Ana vatanı Vietnam olan meyve, ilaç sanayinin yanı sıra dondurma ve salata yapımında kullanılıyor. Ağırlığı 300 gram ile 1 kilo arasında değişen tropikal meyve, narenciye ve sebze üretimine alternatif ürün olarak tercih ediliyor.

İlçede alternatif tarım kapsamında oluşturulan serada, yaklaşık bir buçuk yıllık hazırlığın ardından hasadına başlanan ejder meyvesinin (pitahaya) tanesi bahçede 17 marketlerde ise 40 liradan alıcı buluyor.

Silifke’de son dönemlerde alternatif ürün olarak tercih edilmeye başlanan Pitahaya  kaktüsgiller ailesinden olup üretim daha çok Vietnam Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Malezya gibi ülkelerde yapılmaktadır.  Dondurma yapımı, salata ve ilaç sanayilerinde kullanılan, ağırlığı 300 gramdan bir kilograma kadar çıkabilen bu tropikal meyvedir.

Aynı zamanda Coğrafya öğretmeni olan Mustafa Ceyhun Eker, yaptığı açıklamada, haziran başından itibaren çiçek açmaya başlayan ejder bitkisinin meyvelerinin 50 günde olgunlaştığını söyledi.

Meyvenin üretiminde gübreleme ve kimyasal mücadele yapmadığını belirten Eker, diğer örtü altı domates, biber, patlıcan gibi ürünlere göre üretim maliyetinin düşük, getirisi yüksek bir üretim olduğunu vurguladı.

Mustafa Ceyhun Eker, “3 dönüm serada üretim yapıyoruz. 5 bine yakın fidemiz var. 2 yıl önce diktik şu an hasadına başladık. Bu yıl hasat beklentimiz 10 bin meyvedir. Yıllar geçtikçe bu rakam artacak. Akdeniz iklimi dünyanın en güzel iklimi, tüm çiftçilerimize tavsiye ediyoruz. Anlaştığımız firmalara tane hesabı satıyoruz. Biz bahçeden tanesini 17 liradan satıyoruz. Büyük marketlerde ise tanesi 40 liradan satılıyor” dedi.

“Denemek için diktiğimiz ejder meyvesini artık bundan sonra çoğaltacağız. Bu meyvenin masrafı yok denecek kadar az, diğer üreticilerimizi de bu üründen dikmeye çağırıyoruz” diyen Feza Önel ise, “Silifke’mizde yapılmayan ilçemize büyük katkı sunacak bu ürünü yetiştirme kararı aldık. Bunanla ilgili ciddi bir araştırma yaptık. Fidesini kendimiz yetiştirdik. 2 yıl emek harcadık. Bu ürünü birinci yıl yetiştirip ikinci yıl ürünü hasat ettik. Şimdi bir fideden 10 tane meyve alıyoruz. 3-4 yıl sonra bir fideden 20 tane meyve alacağız. Meyvelerimizin olgunlaşma aralığı 300 ve 600 gram. Biz ısrarla kendimiz yapmaya karar verdik. Her hangi bir yevmiyeci bulmadık. 11 meyvenin tadını alabildiğiniz meyvemiz diyabet, obezite hastaları da yiye biliyor. Aroması güçlü çok sağlıklı bir ürün. Önümüzdeki yıl ihracata göndermeyi düşünüyoruz” diye konuştu.

34 defa okundu , , kategorisinde, 05 Ağu 2019 - 09:05 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz