Sarıkeçili Yörüklerin Konya ve Karaman yaylalarına göçü başladı

Sarıkeçili Yörüklerin Konya ve Karaman yaylalarına göçü başladı

Sarıkeçili Yörüklerin Konya ve Karaman yaylalarına göçü başladı

Kış mevsimini Akdeniz bölgesinde sahile yakın kesimlerde geçiren Sarıkeçili yörüklerinin yaz mevsimini geçirecekleri Konya ve Karaman yaylalarına göçü başladı.

Anadolu’nun bin yıllık efsanesi Yörüklerin son temsilcileri Sarıkeçililerin sıkıntılı yolculuğu devam ediyor. Mersin’in Silifke, Aydıncık, Anamur, Bozyazı, Erdemli ilçelerinde sahile yakın kesimlerde kış mevsimini geçiren yörükler, yaz mevsimini geçirecekleri Karaman ve Konya yolculuğuna başladı.

Sarıkeçililer Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği Başkanı Bayram Gök, yaptığı açıklamada, her türlü zorlukları sırtlayarak, geçim kaynakları olan at, eşek ve keçileriyle sahiller ve yaylalar arasında mekik dokuyan yörüklerin zorlu yolculuğunun başladığını kaydetti.

Konar göçer hayatı yaşamaktan dolayı büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Gök, keçilerin yolculuğu esnasında konaklamadaki yatak, yiyecek ve zaruri ihtiyaçlarını giderecek eşyaların deve, at ve eşek sırtında, diğer eşyaların ise araçlarda götürüldüğünü söyledi.

Akdeniz bölgesinde 200  Sarıkeçili ailesi bulunduğunu belirten Gök, Sarıkeçili Yörükleri temsil eden bu insanların da artık bu sıkıntıdan kurtulması gerektiğini kaydetti.

Hayvancılık dışında başka geçim kaynakları olmadığını, yaz mevsimini geçirmek üzere Karaman ve Konya’ya giderken yerleşik düzene geçme umuduyla yola çıkacaklarını, bir daha göçer hayatı yaşamaktan kurtulacaklarını ümit ettiklerini vurgulayan Gök, “2006 yılında arazi ve bina tahsisi konusunda İmar ve İskan Bakanlığına, Orman Bakanlığına müracaatımızı yaptık. 6 yıldır yaptığımız müracaatların sonuçlanmasını bekliyoruz ama bir sonuç alamadık. Göçebe hayatı her geçen yıl daha da zorlaşıyor. Bizde biran önce yerleşik düzene geçip kalıcı olarak yaşamak ve konar-göçer hayatın verdiği zorluklardan kurtulmak istiyoruz. Tüm yetkililer bizim sesimizi duysun istiyoruz” dedi.

YÖRÜKLERİN YAŞAMI

Anadolu’da bin yıldır yaşayan, efsane olan ancak yerleşik düzene geçenlerin yoğunlaşmasıyla sayıları parmakla sayılacak kadar azalan Yörükler, bir kültürü yaşatmaya devam ediyor.

Yörük obalarının son temsilcilerinden Sarıkeçililer, yaşadıkları hayattan mutlu olmasalar da geçim sıkıntısı nedeniyle konar göçer hayatını sürdürüyorlar.

Nisan ayı sonu itibariyle yaylalara göç eden, sonbaharda ise Akdeniz sahillerine inen Yörükler, eskiden olduğu gibi at ve deve sırtında değil, motorize araçlarla göç ediyorlar.

Göçerlerin son temsilcileri olan ve yaz mevsimini Konya ile Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçili Yörükleri, kış mevsimini Mersin’in Silifke, Gülnar ve Aydıncık ilçelerinde geçiriyor.

At, deve, eşek ve keçileriyle birlikte sahillerden yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek Yörük geleneğini sürdüren Sarıkeçililer, yılın 3 ayını yolda, 3 ayını yaylada, 6 ayını da sahillerde geçiriyorlar. Uzun yolculuğun 2 ayı oğlaklar küçük olduğundan gidişte, bir ayı ise dönüşte geçiyor.

Yol şartlarının değişimi sonucu satın aldıkları un, bulgur, tuz, kazan, tencere, yayık, beşik, yatak ve yorganlarını kamyonet, kamyon, traktör ve otomobil gibi çeşitli araçlara yükleyerek yola koyulan Yörüklerin hayvanları ise otlatılarak çobanlar tarafından götürülüp getiriliyor.

38 defa okundu , , kategorisinde, 31 May 2019 - 11:23 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz