“Sevgi, her engeli aşar”

“Sevgi, her engeli aşar”

“Sevgi, her engeli aşar”

3 aralık engelliler  günü münasebetiyle bir açıklama yapan Silifke Belediye Başkanı Dr.  Mustafa Turgut, “Sevgi, her engeli aşar”engelli vatandaşlarımızın toplumsal yaşama katılımlarını kolaylaştırmak, desteklemek, önlerindeki tüm engelleri kaldırmak, onlara hak ettikleri sevgi ve saygıyı göstermek hepimizin sosyal sorumluluğudur’ dedi.

“Engelli vatandaşlarımızı oldukları gibi kabul ederek topluma kazandırmak, en önemli vazifemizdir” diyerek Engelliler Günü dolayısıyla açıklamada bulunan Başkan Turgut, “Hepimiz birer engelli adayı olup, bu farkındalığı hep birlikte yaratmalıyız. Engelli bireylerimizin normal bir hayat sürmeleri, ancak toplumsal duyarlılık oluşturmakla mümkündür.

Birleşmiş Milletler tarafından Engelliler Günü olarak kabul edilen 3 Aralık tarihi, engellilerin hakları, kazanımları ve yaşam standartlarının geliştirilmesi açısından önemli bir gündür. Esasen engelli bireyleri sadece bir günle hatırlamayıp 365 gün bu konuyu ele almamız ve daha yeni çözümler nasıl üretmenin çaresini aramamız gerekiyor. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bir insanın engelli olmasının; onun diğer insanlar gibi yaşaması, sıkıntı ve zorluklara rağmen başarılı olması için yaşama sevincini hiçbir şekilde kaybetmemesi gerekmektedir. Çağdaş dünyanın geldiği ileri noktada engelli vatandaşlarımıza, eğitim, istihdam, barınma, rehabilitasyon ve bakımının sağlanması, ailelerinin desteklenmesi, engellilerimizin üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeterli duruma gelmeleri, yaşam şartlarının iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması sosyal devletin asli görevidir. Bu düşüncelerle Dünya Engelliler Gününde yürekleri sevgi ile dolu olan tüm engelli vatandaşlarımızı kucaklıyor, sevgi ve selamlarımı sunuyorum” dedi.

72 defa okundu , , kategorisinde, 04 Ara 2018 - 08:50 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz