Silifke’de 80 bin ton limon üretimi bekleniyor

Silifke’de 80 bin ton limon üretimi bekleniyor

Silifke’de 80 bin ton limon üretimi bekleniyor

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin toplam limon üretiminin yüzde 60’ından fazlasını Mersin’in karşıladığını söyledi.

Silifke ilçesinde de bu yıl 20 bin dönüm arazide 80 bin ton limon üretiminin beklendiğini vurgulayan Doygun, ancak sezon başında iyi fiyatlarla sattıkları limonun fiyatının her geçen gün düştüğünü ve bu aralar fiyatların gerilediğini belirtti.

Yaşanan fiyat düşüklüğünden dolayı üreticilerin endişeli olduğunu anlatan Doygun, kesimi yapılan limonların önemli bir bölümünün düşük fiyat nedeniyle yatağa alınıp daha sonra satılmasının planlandığına dikkati çekerek, şöyle devam etti: “Yatağa alınan limon üreticisine daha fazla kazandırıyor. Çoğu üretici de bunu göz önünde bulundurarak, limonlarını tüccarlara satmak istemiyor. Kendi imkanlarıyla limonlarını kesip, yatağa alan üreticiler, daha sonra satıp daha fazla para kazanmayı hesaplıyor. Yatağa alınan bu limonlar önce Kırobası köyündeki limon deposunda bir süre saklanacak, ardından da Ürgüp’teki soğuk hava deposuna gönderilecek. Fiyatların iyi olduğu dönemde de satılacak. Bu dönem ise muhtemelen yaz ayları olacak. İmkanı olmayan üreticiler ise limonunu ucuz fiyattan satmak zorunda kalacak.”

Son yıllarda limon fiyatlarının çok düştüğünü iddia eden Doygun, girdi maliyetlerinin yükselmesine rağmen, fiyatların düşmesinin ise üreticinin zararının katlanarak artmasına yol açtığını savundu.

Her yıl gübreye, tarım ilacına, mazota ve işçiliğe zam yapıldığını ileri süren Doygun, “Ancak hasadına yeni başlanan limonun fiyatı ise gittikçe geriliyor. Balıkçılardan, yatçılardan Ötv ve Kdv alınmadığı gibi mazot da ucuz fiyattan veriliyor. Bu uygulamanın çiftçilere de yapılması gerekir” diye konuştu.

161 defa okundu , , kategorisinde, 21 Ara 2018 - 10:00 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz