Silifke’de çilek üreticileri sezonu mutlu kapattı

Silifke’de çilek üreticileri sezonu mutlu kapattı

Silifke’de çilek üreticileri sezonu mutlu kapattı

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke’de hasadı tamamlanan çileğin bu yılki fiyatı üreticileri sevindirdi.

Türkiye’nin önemli çilek üretim merkezlerinden Silifke’de hasat tamamlanırken, tarlada kilogram fiyatının sezonu kapatması çiftçileri sevindirdi. Atayurt Komisyoncular Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, çilek hasadının aralık ayında örtü altında başladığını, açık alanda ise nisan ayından itibaren ürün alındığını hatırlattı.  Havaların sıcak gitmesinden dolayı son hasadın da yapıldığını belirten Türer, haziran ayı içerisindeki çileklerin reçellik olarak kullanıldığını, topraksız tarımda 150 dönüm arazide çilek yetiştiriciliği yapıldığını, dönüm başına açıkta 4 ton, topraksız tarımda ise 8 ton ürün alındığını belirtti.

Türer, bu yıl 20 bin dönüm araziden 80 bin ton hasat yapıldığını belirterek, Silifke çileğinin kalitesi ve dayanıklılığı nedeniyle yoğun talep gördüğünü söyledi.

Hasadın tamamlanmasıyla tarlaların yeni sezona hazırlık sürecinin başladığını aktaran Ali Türer, “Çilek aralıktan temmuz ayına kadar hasat edilebiliyor. Üretim periyodunun yaz aylarında da devam edilmesi ve 10 aylık bir üretim periyodu yakalamak için yayla köylerinde de çilek üretimi için çalışmalar yapılıyor” diye konuştu.

Silifke’de sofralık çilek hasadının sona erdiğini belirten Türer, ürün kalitesinin yüksek olması ve soğuk hava depoları ile ön soğutma tesisleri bulunmasının, Silifke çileğinin pazarlanmasında büyük avantajlar sağladığı gibi marka haline geldiğini söyledi. Türer çilekten 3 bin ailenin dolaylı yollardan 10 bin kişinin faydalandığını söyledi.

15 defa okundu , , kategorisinde, 17 Tem 2019 - 11:23 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz