Silifke’de hasat edilen ilk erikler Rusya’ya ihraç edildi

Silifke’de hasat edilen ilk erikler Rusya’ya ihraç edildi

Silifke’de hasat edilen ilk erikler Rusya’ya ihraç edildi

Silifke’ye bağlı Ortaören Mahallesinde örtü altındaki erik bahçesinde ilk hasat yapılan 100 kilogram Baratas Replicas Ray Ban erik kilosu, 300 liradan  Rusya’ya ihraç edildi.

İlçeye bağlı Ortaören Mahallesinde Baki Kucur’a ait 3 dönümlük serada ilk hasat yapıldı.  İlk hasatta erikler 100 gramlık kaselere konularak kilosu 300 TL’den Rusya’ya gönderildi.

Tadımlık olarak az miktarda toplanan eriği 100 gramlık kaselerde Rusya’ya gönderdiklerini vurgulayan Çözüm Tarım’ın sahibi Ziraat Mühendisi Özhan Gündüz, “Türkiye genelinde ilk turfanda can eriğinin Silifke’de çıktığını herkes biliyor. Bu nedenle de aş erip canı erik çeken kadınlar için eşleri uzak yerlerden ilçemize gelerek tadımlık olan bu eriklerden alıp gidiyorlar” dedi.

İlçede erik üretiminin Göksu Vadisi köylerinden Keben başta olmak üzere Sabak, Bükdeğirmeni, Karakaya, Evkafçiftliği, Kargıcak, İmambekirli, Karahacılı, Ortaören ile Silifke’nin Kabasakallı mahallesi ve Atayurt, Atakent, Taşucu beldelerinde erik üretiminin yapıldığını hatırlatan Gündüz, bu yıl kar yağışı nedeniyle bazı seraların çöktüğünü ve açıkta bulunan erik ağaçlarının ise kırıldığını belirterek rekoltede bir düşüş yaşanabileceğini belirtti.

Gündüz, Geçen yıl  örtü altından 30 dönümlük arazinden 8-10 ton ürün hasat edilirken, açıkta 800 dönümlük alandan ise 8 bin ton ürün hasat edildiğini söyledi.

“Şu an erikte hasat yapıldı” diyen Çözüm Tarım’ın ortaklarından Ziraat Mühendisi Durmuş Belen ise, “3 dönümlük seradan 2,5 ton ürün bekliyoruz. Bu Oakleys sunglasses Outlet senede 300 TL’den satılacak. Herkes bu rakamı çok bulabilir. Ancak Cheap Jerseys erik üretimi çok meşakkatli bir şey. Ne kadar sıkıntılı bir üretim olduğunu ancak üreten bilir. Sıcağını, nemini ayarlamak gerekir. Sulaması, gübresi, budaması ve ilaçlaması seranın takibi, işçilikle birlikte maliyet artıyor. İnşallah bu yıl üreticilerimiz emeğinin karşılığını alır” dedi.

4 senedir erik üretimi yaptıklarını belirten üretici Baki Kucur, “Bu sene çok zor şartlarda üretim yaptık. Yoğun bir kar yağışı oldu. 70 cm kar yağdı. Sürekli soba yaktık. cheap jerseys Gece gündüz uyuyamadık. Seralarımızı bu şekilde kurtardık. 10 soba günde yarım ton kömür yakarak seraları kurtardık. Üç defa sera naylonumuz patladı. İyi tarım You uygulamaları yaparak bu günlere geldik” dedi.

 

 

 

 

 

Silifke’de hasat edilen wholesale jerseys ilk erikler Rusya’ya ihraç edildi

532 defa okundu , , kategorisinde, 14 Mar 2017 - 08:17 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz