Silifke’de ilk üzüm hasadı yapıldı

Silifke’de ilk üzüm hasadı yapıldı

Silifke’de ilk üzüm hasadı yapıldı

Türkiye’nin önemli yaş sebze ve meyve üretim alanı olan, çoğu ürünün ilk hasadının yapıldığı Silifke’de örtü altında ilk hasadı yapılan ve Atayurt haline getirilen 50 kilo üzüm kilosu 20 liradan satıldı.

Atayurt Hal Derneği Başkanı Ali Türer, yaptığı açıklamada, Silifke’nin Türkiye’nin önemli tarım potansiyeline sahip ilçelerinden biri olduğunu, ilk turfanda meyve ve sebze hasadının da burada yapıldığını kaydetti.

Çilek, erik, kavun ve kayısı hasadının ardından örtü altında ilk üzüm hasadının da yapıldığını ifade eden Türer, üreticiden kilosunun 20 liraya alındığını belirtti.

İlçe genelinde yaklaşık 20 bin dönüm araziden yılda 20 bin ton üzüm hasadının gerçekleştirileceğini vurgulayan Türer, “Sofralık olarak Alphonse, Toros Karası, Razaki, Atasarısı gibi çeşitlerin yanısıra Aküzüm, Göküzüm gibi yerel çeşitlerinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. İlk turfanda olarak örtü altında 51 dönümlük bir alanda üzüm yetiştiriciliği yapılmaktadır. Nisan ayında piyasaya arz edilen turfanda üzümler Yalova incisi ve Trakya İlkeren çeşitleridir” dedi.

24 defa okundu , , kategorisinde, 31 May 2019 - 11:11 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz