Silifke’de yerfıstığı hasadı başladı Pazarda kilosu 10 liradan satılıyor

Silifke’de yerfıstığı hasadı başladı Pazarda kilosu 10 liradan satılıyor

Silifke’de yerfıstığı hasadı başladı Pazarda kilosu 10 liradan satılıyor

Türkiye’nin önemli meyve ve sebze  üretim merkezlerinden biri olan ve Türkiye’de meyvelerin ilk hasadının yapıldığı ve ürün çeşitliliği dolayısıyla “meyve bahçesi” olarak nitelendirilen Silifke’de yer fıstığı hasadı da başladı. Çarşı pazarında kilosu 10 liradan satılıyor.

Silifke’de Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, gazetemize yaptığı açıklamada bu yıl bin 800 dönüm alandan 450 ton yer fıstığı hasadının yapılacağını kaydetti.

Geçen yıl kabuklu fıstığın üreticiden kilosu 5 ila 6 liradan alındığını, bu yıl ise hasadın yeni başladığını ve fiyatların belli olmadığını ifade eden Doygun, beklentilerinin fiyatların geçen yılı göre aşağı düşmemesi  olduğunu belirtti.

Yörenin iklimi ve toprak yapısının yer fıstığı üretimine elverişli olması nedeniyle bitki kısa sürede büyüyüp, hasadının da kolaylıkla yapıldığını vurgulayan Doygun, “İçerdiği protein, karbonhidrat, yağ ve minerallerle önemli bir besin kaynağı olan yer fıstığının, yüksek verimi ile fiyatı ise üreticisini sevindiriyor” dedi.

İlçedeki organize sanayi bölgesinde yer fıstığı işleme tesisi bulunan Mustafa Yıldırım ise üreticiden aldıkları fıstıkları tesislerinde kalitesine göre boy boy ayırdıklarını kaydetti.

Gerek makinalar yardımıyla gerekse işçiler tarafından işlenen fıstıkları gelen talebe göre Türkiye’nin değişik illerine gönderdiklerini ifade eden Yıldırım, hem üreticinin hem de kendilerinin verimden memnun olduklarını söyledi.

Üretici Tahsin Çelik de, hasat ettiği fıstığı haşlamalık olarak kilosunu 6 liradan sattığını belirtti.

14 defa okundu , , kategorisinde, 02 Eyl 2019 - 08:46 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz