Silifkeliler Yaylalarda Kar Sevinci Yaşadı

Silifkeliler Yaylalarda Kar Sevinci Yaşadı

Silifkeliler Yaylalarda Kar Sevinci Yaşadı

İlçemizin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Hafta sonu tatilini fırsat bilenler karın keyfini çıkardı.

Silifkeliler kar keyfini yaşarken, Silifke Belediyesinin kar ekibi ise yayla mahallelerinin yollarını açmak için 24 saat görev yaptı. Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, Karla mücadele çalışmalarını aralıksız sürdüren Belediye kar ekipleri hem mahalle yollarını ulaşıma açtı, hem de vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almıştır” dedi.

Yolların ulaşıma kapanmaması için geceli gündüzlü çalışan Silifke Belediyesi, özellikle yüksek kesimlerde tipi nedeniyle zor şartlar altında çalıştı. Gün içerisinde kapanan birçok yolu defalarca ulaşıma açan ekipler, fırtına ve tipinin yaşandığı bölgelerde zorla ilerledi.

Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut, “İlçemize mevsimin ilk karının yağması ile birlikte belediye olarak karla mücadele çalışmalarımızda başladı.

Kar yağışına karşın iş makinelerimiz yol ve mahalle merkezli temizleme çalışmalarını sürdürüyor. Şuana kadar kar yağışı sebebiyle ortaya çıkabilecek herhangi bir sıkıntı yaşanmamıştır. Ekiplerimiz mahallelerimizde muhtarlarımızla birlikte çalışmalarını sürdürüyorlar. Greyder, kepçe, kar kürüyen araçlarımızla hem vatandaşlarımıza hem de araç sürücülerimize yardımcı olmaya devam ediyoruz. Kentimizin yüksek kesimlerinde ki mahallelerimizde bütün önlemlerimizi aldık. Ekiplerimiz 24 saat görevlerinin başındadır. Olası bir durumda acil müdahale ekibimizi de hazır bulunduruyoruz” dedi.

Turgut, “İmkânlarımız dâhilinde sürücülerimizin ve vatandaşlarımızın imdadına yetişiyoruz. Özveriyle çalışan belediye ekiplerimize yardımcı olan muhtarlarımıza ve vatandaşlarımıza da ayrıca teşekkür ediyoruz” dedi.

SİLİFKE’NİN YÜKSEK KESİMLERİNDE KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLUYOR

Silifke’nin yüksek kesimlerinde Pazar günü sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı Toroslar’ı beyaza bürürken, vatandaşlar da soğuğa rağmen karın tadını çıkardı.

Pazar günü Sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, özellikle Krobası mahallesi ve çevresinde etkili oldu. İlçeye bağlı Çaltıbozkır mahallesinden itibaren başlayan kar yağışı yer yer 30 santimetreye kadar ulaştı.

Kar görmek isteyen vatandaşlar ise soğuğa aldırmadan yayla köylerine akın ederken, kartpostallık görüntüleri fotoğraflayarak sosyal medyada paylaşımda bulundu. Özellikle Pazar tatilini fırsat bilen Silifkeliler Krobası mahallesi Topboğazı mevkiine akın ettiler. Yolların kenarı tamamen araçlarla kaplanırken, vatandaşlarda piknik yapıp kar topu oynadı.

PAZAR GÜNÜ YAĞAN KAR ÇOCUKLARA YARADI

Kar yağışından ise en çok çocuklar mutlu oldular. Aileleri ile birlikte kar oynamaya gelen çocuklar karda oynamanın tadını çıkardı. Aile büyükleri mangal yakıp çay demlerken, çocuklar ise yüksek kesimlerden kayıp, bol bol kardan adam yaptılar.

YOL KENARINDA DURAN ARAÇLAR TRAFİK AKIŞINA ENGEL OLDU

Kar yağışını izlemek ve karda eğlenmek isteyenler araçlarını yol kenarlarına park etti. Yolun sağlı ve sollu her iki tarafına da park edilen araçlar trafik akışını az da olsa engelledi. Yolda karşılıklı duran araçlar nedeniyle yollardaki karı temizlemek isteyen Karayolları ekipleri araçların bulunduğu yerlerdeki karı temizlemekte zorlandı. Jandarma ekipleri ise sürekli pikniğe gelenleri uyararak araçlarını daha güvenli yerlere park etmeleri konusunda uyardı. Bazı araçlar ise kara saplanarak çıkamadı. Yol kenarındaki kar birikintisi üzerine park eden ve bulunduğu yerden çıkamayanlara ise yine çevrede bulunan vatandaşlar yardım etti.

Öte yandan meteorolojiden yapılan uyarıda Silifke’nin yüksek kesimlerine Salı günü kar yağışının etkili olacağı, vatandaşların bu nedenle tedbirli olmaları istendi.

187 defa okundu , , kategorisinde, 08 Oca 2019 - 10:02 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz