Silifke’nin Tarım Yükünü Kadın İşçilerimiz Omuzlarında Taşıyor

Silifke’nin Tarım Yükünü Kadın İşçilerimiz Omuzlarında Taşıyor

Silifke’nin Tarım Yükünü Kadın İşçilerimiz Omuzlarında Taşıyor
Türkiye’de önemli bir tarım potansiyeline sahip olan ve her mevsim çeşitli meyve sebzenin yetiştirildiği Çukurova’da tarımın yükü kadınlarımızın omuzun da.
Çilek, limon, nar, üzüm, kayısı, domates, bakla, keçi boynuzu, Antep fıstığı, kavun, böğürtlen, incir, zeytin gibi yılın her mevsimi çeşitli meyve sebze üretimi yapılan Silifke’de ürünlerin ekiminden bakımına, hasadından paketlenmesine kadar olan bütün işlemlerde kadın işçilerin emeği büyük.
Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun, yaptığı açıklamada, Silifke’nin meyve ve sebze cenneti olduğunu, bu ürünlerin ekiminden hasadına kadar yapılan çalışmalarda kadın işçilerin emeğinin çok büyük olduğunu kaydetti.
Her ürünün ekiminde, bakımında, hasadında ve paketlenmesindeki en büyük yükün kadın işçilerin omuzlarında olduğunu ifade eden Doygun, “Kadın işçilerimiz yazın çilek ekimi, bakımında, kayısı, Antep fıstığı gibi ürünlerin toplanmasında kışın ise limon başta olmak üzere çeşitli ürünlerin hasadında ve paketlenmesinde çalışıyorlar. Her ürünün gerek dikimi, gerek bakımı, gerekse hasat ve paketlenmesinde ise yaklaşık 10 bin civarında kadın işçilerimiz çalışmaktadır. Böylelikle kadınlarımız aile bütçelerine de büyük katkı sağlıyorlar” dedi.
Silifke ve yöresinde kadın elinin sadece ev işleri ve çocuk bakımında değil, tarımda da elinin olduğunu vurgulayan Doygun, “Kadınlarımız yeri geldiği zaman evinin kadını, çocuğunu anası, yeri geldiği zaman da bağ, bahçe ve tarlada tarım işçisi. Yani kadın elinin değmediği hiçbir yer yok” dedi.

25 defa okundu , , kategorisinde, 31 May 2019 - 10:59 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz