Taşucu’nda yat turlarıyla mavi yolculuk keyfi başladı

Taşucu’nda yat turlarıyla mavi yolculuk keyfi başladı

Taşucu’nda yat turlarıyla mavi yolculuk keyfi başladı

Tarihle iç içe olan Akdeniz sahillerinin bakir güzellikleri ve gizemine tanıklık etmek isteyen tatilciler, Taşucu mahallesinde günübirlik düzenlenen yat turlarıyla Mavi yolculuk gerçekleştirmenin keyfini çıkarmaya başladı.

Taşucu mahallesindeki turizm işletmelerinde düzenlenen turlarla, farklı koylarda denizin tadını çıkaran yerli ve yabancı turistler, Holmi Harabeleri, Liman Kalesi, Dana Adası gibi tarihi yerleri görme imkanı buluyor. Turistler ayrıca yat turlarında Akdeniz’in mavi sularında serinlemenin yanında köpük şov ve çeşitli animasyon gösterileriyle de doyasıya eğleniyor.

Yatla ”Mavi Yolculuk” yaptıran Göktuğ yatçılık sahibi ve Silifke Turizm Derneği Başkanı Ali Küçük, gazetemize yaptığı açıklamada, tatilcilerin yat turlarına gösterdiği ilginin her yıl arttığını kaydetti.

Turların ekonomik olduğu kadar konforuyla da tatilcilere farklı bir seçenek sunduğunu ifade eden Küçük, ”Turlara katılanlar, bölgenin bakir güzelliklerine, mavi suların eşsizliğine ve tarihin büyüsüne tanıklık ederek huzurlu bir gün geçirip, stres atıyorlar” dedi.

Yerli ve yabancı turistlerin yat turlarına büyük ilgi gösterdiğini, düzenledikleri turlarla katılımcılara tarihi ve doğa güzelliklerini gösterme fırsatı tanımanın yanında köpük partisiyle doyasıya eğlenmelerini sağladıklarını ifade eden Küçük, eşsiz güzelliğe tanıklık etmek isteyenleri yat turlarına katılmaya beklediklerini belirtti.

Küçük, 110 ve 160 kişilik, tekneleriyle Liman Kalesi önünden geçerek, dibi kum olan Barbaros koyu, ardından Dana Adası güzergahından Tisan ve Boğsak koyunda demir attıklarını, yörenin yapılaşma yaşanmamış bölgelerinde vakit geçirilmesi olanağı yarattıklarını bildirerek, şunları söyledi:

”Turlara katılan tatilciler, tertemiz mavi sularda yüzme imkanı buluyor, ayrıca su kayağı ve sörf gibi su sporları yapabiliyorlar. Çeşitli aktivitelere katılan misafirler, 8 saatlik sürede unutulmaz bir gün geçiriyorlar.  Turlara çevre il ve ilçelerden çok sayıda kişi katılıyor. Mayıs ayında başlayan yat turlarına Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ilgi artırıyor.”

Yat turunun düzenlendiği istikamet üzerinde konukların ayrıca carettaları, yunusları, balıkları, ara sırada olsa Akdeniz foklarını görme imkanı bulduklarını anlatan Küçük, tatilcilerin köpük partisinden sonra Akdenizin serin sularında da yüzerek unutulmaz bir gün yaşadıklarını kaydetti.

Mersin ve Taşucu turizmine katkı sağlamak, Akdenizin gizli kalmış koylarını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak amacıyla bu işe başladıklarını ve bu yolda emin adımlarla ilerlediklerini vurgulayan Küçük, bölge turizminin tanıtımına ekonomik yat turlarıyla katkı sağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Küçük, “Taşucu’nda yat turları düzenleyen firmaların bu şiirsel deniz yolculuğuna katılanlar kara yerine deniz perspektifinden tarihin deneyimine yelken açarak, Akdeniz’in mavi sularında dolu dolu bir gün geçiriyorlar” dedi.

Yat turizminin yaygınlaşmasının, ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacağını anlatan Küçük, şöyle konuştu:

”Turizm denildiği zaman akla sadece sahiller geliyor. Ama Doğu Akdeniz’in bilinmeyen çok koyu var. Bu koylar eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış. Turizmi bir bütün olarak düşünürsek iyi tanıtımla büyük turist potansiyeli yakalayabiliriz.”

Tura katılanların yaşadıkları kentlere döndükleri zaman arkadaş çevrelerini organize ederek, grup halinde yeniden bölgeye geldiklerini belirten Küçük, ”Bu şekilde yılda onbinlerce kişi bölgemizi ziyaret ediyor. Ancak tanıtım eksikliğimiz var. İyi bir tanıtımla, batı Akdeniz turizmini yakalayabiliriz” diye konuştu.

26 defa okundu , , kategorisinde, 31 May 2019 - 10:56 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz