Tüm Silifkelileri bu önemli söyleşiye davet ediyoruz

Tüm Silifkelileri bu önemli söyleşiye davet ediyoruz

Tüm Silifkelileri bu önemli söyleşiye davet ediyoruz

Özel Olbamed Hastanesi Doktorlarından Nöroloji Uzmanı Uzman Doktor Fazilet Taşmertek

Beyinle ilgili hastalıklarından korunma ve beyin sağlığının önemine dikkat çekmek amacıyla

ilan edilen Dünya Beyin Günü nedeniyle 22 Temmuz 2019 Pazartesi günü saat 18.00’de Silifke Belediyesi Kültür Merkezinde migren ve başağrısı ile ilgili halkla söyleşi toplantısı düzenleyecek.

Dünya Beyin Günü’nde nörolojik hastalıkların tüm dünyadaki ölümlerin yüzde 12’sini oluşturduğu hatırlatılarak, bu hastalıkların önemli bir kısmının önlenebilir olduğu vurgulanacak. “Tüm halkımızı bu söyleyişe davet ediyoruz” diyen Uz. Dr. Taşmertek, “Dünya Beyin Günü olması nedeniyle 22 Temmuz 2019 Pazartesi saat 18.00’de Silifke Belediyesi Kültür Merkezinde migren ve başağrısı ile ilgili olarak halkla söyleşi toplantısı yapılacaktır. Tüm halkımızı ilgilendiren bu önemli söyleyişimize bekliyoruz” dedi.

Dünya Nöroloji Federasyonu, yaptığı açıklamada beyin sağlığı ve nörolojik hastalıklara yönelik yeterli düzeyde farkındalık olmadığını vurguluyor. İnme ve demans gibi hastalıkların sağlık sistemlerinin baş edemeyeceği oranda arttığına dikkat çekilen açıklamada şu noktalara işaret ediliyor:

“Bu hastalıkların önlenmesi gerekmektedir. Nörologlar beynin koruyucularıdır. Beyin ve nörolojik hastalıkların karmaşık olması çoğu zaman halkın farkındalığının azalmasına sebep olur. Bu kampanyada en önemli hedefimiz, halka beyin sağlığının önemini ve sosyal boyutlarını anlatmaktır. Hayatımız boyunca inme ve demans geçirme riskine sahibiz. Beyni etkileyen hastalıklar dünyada insanların engelli olmalarının en büyük sebebidir. Bu girişimin amacı da dünyada daha iyi bir beyin sağlığının oluşmasını sağlamaktır.”

BEYİN HASTALIKLARININ EKONOMİK YÜKÜ ÇOK AĞIR!

Nörolojik hastalıklar kişisel kayıplara sebep olduğu gibi sosyal ve ekonomik etkileri de oldukça ağır. Beyin hastalıklarının sadece Avrupa Ekonomisi’ne yıllık yükü 798 milyar avro’dur. Bu rakamın yüzde 60’ı doğrudan hastalıklara harcanan para, yüzde 40’ı da iş gücü kaybıdır.

Taşmertek, bu tabloya rağmen nörolojik hastalıklarının yükünün hala azımsandığını belirterek, şunları söyledi:

“Dünya Beyin Günü ile vermek istediğimiz mesaj çok açıktır. Politik ve destekleyici otoritelerin, devletlerin ve uluslararası örgütlerin beyin sağlığına öncelik vermeleridir. Bu hastalıkların yükü çoğu zaman önlenebilir. En önemli adım aşılama programları ile nörolojik infeksiyonlar ve infeksiyonların sebep olduğu nörolojik rahatsızlıkların önüne geçmektir. İnme gibi hastalıklar yaşam tarzı değişiklikleri ile önlenebilir. Hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik, sigara ve alkol kullanımı, yetersiz fiziksel aktivite, sağlıklı beslenmeme ve diyabet gibi birbirleri ile ilişkili risk faktörlerinin önlenmesi ile inme ve travmatik beyin yaralanmalarının önlemesi mümkün olabilir. Bu, 100 milyon sağlıklı yıl kaybının önlenebileceği anlamına gelir.”

17 defa okundu , , kategorisinde, 18 Tem 2019 - 13:35 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz