Türkiye’nin yüzde 69 meyve ihtiyacını Mersin karşılıyor

Türkiye’nin yüzde 69 meyve ihtiyacını Mersin karşılıyor

Türkiye’nin yüzde 69 meyve ihtiyacını Mersin karşılıyor

Örtü altında Mersin’de, turfanda üretilen şeftali, nektari, kayısı, kiraz, Japon eriği ve serada üzüm hasadı başladı. Örtü altı meyvecilikte Türkiye’nin yüzde 69 meyve ihtiyacını karşılayan ve iyi tarım uygulamalarıyla insanlara sağlıklı meyve yediren Mersin, bu özelliklerini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

TÜRKİYE’NİN MEYVE İHTİYACININ YÜZDE 15’İNİ MERSİN KARŞILIYOR

Türkiye’nin önde gelen tarım kenti olan Mersin, açık alanda ve örtü altında (sera) yetiştirilen turfanda meyvecilikte de ilk sıraya yerleşti. 382 bin hektar tarım alanına sahip kentte, bu alanın 129 bin hektarında meyve üretimi yapılıyor. Bu rakam, bölge tarım alanlarının yüzde 34’ünü oluştururken, 18,9 milyon ton olan Türkiye’nin toplam meyve üretiminin 2,3 milyon tonunu üreten Mersin’in, ülkenin meyve ihtiyacını karşılama oranı ise yüzde 12 ile 15 arasında bulunuyor. Ülkenin 422 bin tonluk örtü altı meyve üretiminin 291 bin tonu da Mersin’de yetiştiriliyor.

TURFANDA NEKTARİN VE KİRAZDA İLK HASAT YAPILDI

Anamur muzu, Silifke çileği, Tarsus beyazı üzümü, Tarsus sarıulak zeytini, Mut kayısısı, Erdemli limonu gibi marka ürünleriyle ön plana çıkan, ayrıca narenciye, nar, şeftali ve tropikal meyveler başta olmak üzere 65 çeşit meyve üretilen Mersin’de, turfanda nektarin ve kirazda ilk hasat yapıldı.

“BÖLGEMİZDE ÜRÜN KALİTESİ HER GEÇEN GÜN ARTIYOR”

Silifke Ziraat Odası Başkanı Cafer Doygun tarihi 10 bin yıl öncesine dayanan bir kentin topraklarının da bereketli olduğunu belirterek, Mersin’in dağıyla ovasıyla taş ekilse taşın biteceği bir bölge olduğunu vurguladı. “Her türlü gıdanın yetiştiği bu bölgede bizim insanımız tarımla ilgili her konuda maharetli, çalışkan” diyen Doygun, üretim konusunda hiçbir problem olmadığını söyledi. Son yıllarda yeni modern sistemlerin de hayata geçmesiyle bölgedeki ürün kalitesinin her geçen gün biraz daha arttığına dikkat çeken Doygun, “İnsanlarımız artık daha sağlıklı ürünlere kavuşma imkanı buluyorlar” dedi.

“MERSİN, TURFANDA MEYVECİLİKTE TÜRKİYE’NİN BAŞKENTİDİR”

Cafer Doygun, Türkiye ve Mersin’in meyve üretim rakamlarını verdiği açıklamasında Mersin’in tropikal, subtropikal, sert çekirdekli ve yumuşak çekirdekli meyveler olmak üzere üzüm, zeytin, çilek, keçiboynuzu ve yenidünya gibi 65 çeşit ürünün yetiştirildiği Türkiye’nin mikro klima iklimine sahip istisna bir kenti olduğunun altını çizdi. Havaların ısınmasıyla birlikte bölgede turfanda meyve olarak kayısı, şeftali, nektarin, Japon eriği, kiraz ve serada üzüm hasadına başladıklarını bildiren Doygun, Mersin’in marka olmuş meyveleriyle ön plana çıktığını vurguladı.

Doygun, “Mersin, örtü altı meyvecilikte Türkiye’nin yüzde 69 meyve ihtiyacını karşılamaktadır ve turfanda meyvecilikte Türkiye’nin başkentidir. Mersin, limon, muz, çilek, keçiboynuzunda Türkiye’de liderdir. Kayısı üretiminde 107 tonla 2’inci durumdadır. Türkiye’nin yüzde 35’lik üzüm ihtiyacını karşılamaktadır. Şeftali, nektarin, nar, portakal ve mandarin üretiminde söz sahibi olan Mersin, açıkta ve serada turfanda meyve üretiminde Türkiye’nin tek istisna bölgesidir” şeklinde konuştu.

30 defa okundu , , kategorisinde, 31 May 2019 - 11:28 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz