Vali Su, Silifke’de tarihi alanlarda incelemelerde bulundu

Vali Su, Silifke’de tarihi alanlarda incelemelerde bulundu

Vali Su, Silifke’de tarihi alanlarda incelemelerde bulundu

Mersin Valisi Ali İhsan Su Silifke Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısına katılıp, tarihi alanlarda devam eden restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Vali Ali İhsan Su ilk olarak Silifke OSB Müteşebbis heyet toplantısına katıldı. Vali Su Başkanlığında yapılan toplantıda OSB’nin 2019 yılı bütçesi onaylandı. Silifke OSB’nin genişletilmesi ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi alan Vali Su, genişletme çalışmaları ile ilgili belirlenen alanın uygun olacağını ve son şekli verilen çalışmanın Sanayi Bakanlığına sunulmasını istedi.

Toplantı sonrası OSB Yönetim Kurulu Başkanı ve Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir ile birlikte Mermer, Defne Yaprağı, Fıstık işleme ve Geri dönüşüm fabrikalarını ziyaret eden Mersin Valisi Ali İhsan Su, buradaki çalışmalar hakkında da bilgi aldı.

TARİHİ ALANLARIN RESTORASYONU İÇİN DESTEKLERİMİZ DEVAM EDECEK

Mersin Valisi Ali İhsan Su, beraberinde Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir ve Restorasyon Mimarı Alaattin İnal ile birlikte bir dönem rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın da okuduğu Cumhuriyet İlkokulunda ve Jüpiter Tapınağında devam eden Restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Cumhuriyet İlkokulu, Jüpiter Tapınağı, Silifke Kalesi, Cennet Cehennem Obrukları ve Uzuncaburç gibi restorasyon çalışmaları devam eden kültür varlıklarının son durumları hakkında bilgi verdi.

Cumhuriyet İlkokulu binasının güçlendirilmesi gerektiği konusunda da bilgi veren Kaymakam Cinbir, Binanın güçlendirilmesi için enjeksiyon çalışması yapılması gerektiğini bunun için de yaklaşık 200-250 bin TL ödeneğe ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Enjeksiyon çalışmasının biran önce yapılması isteyen Vali Ali İhsan Su, “Silifkede’ki Kültür varlıklarımızı korumak ve resterasyonlar ile çevre düzenlemelerinin de yapılarak  yeniden turizme  kazandırmak için Mersin Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı tarafından her türlü desteği sağlayacağız” dedi.

VALİ SU, TAŞ KÖPRÜ’YE YENİDEN DEĞİRME’NİN YAPILMASINI UYGUN BULDU

Kaymakam Şevket Cinbir’den Silifke Taş köprüde devam eden restorasyon çalışmaları hakkında bilgi alan Vali Su, Daha önce Silifke Taş Köprü üzerinde bulunan ve günümüzde kaybolan su değirmeni Adana Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunca tescillenirse yeniden eski yerine yapılabileceğini söyledi.

241 defa okundu , , kategorisinde, 21 Ara 2018 - 10:10 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz