Yangıncılar 24 saat tetikte

Yangıncılar 24 saat tetikte

Yangıncılar 24 saat tetikte

Sıcakların etkisiyle risk oranı yükselen ormanlarda yükselen her dumana, ilk müdahale merkezlerinde görev yapan ve gece gündüz ”hazır kıta” bekleyen ekipler tarafından anında müdahale ediliyor.

Silifke Orman İşletme Müdürlüğü sorumluluk sahasında, olası yangınlara anında müdahale ederek büyümesini önlemek amacıyla ormanlık alanlara yakın noktalarda kurulan Orman Yangını İlk Müdahale merkezleri, kritik yaz aylarında en hareketleri dönemlerini yaşıyor.

Silifke Orman İşletme Müdürü Hasan Aslan, Yangınların önlenmesinde, eğitim faaliyetlerinin önemine değindi.

Aslan şöyle konuştu:  ”Sorumluluk sahamızdaki köylerde eğitim çalışması yaptık. Mesai saatlerinin dışında köy kahvehanelerinde toplantılar düzenleyerek, orman yangının çevreye oluşturacağı tehlikeyi anlattık. Kendi personelimize de gerek teorik, gerekse pratik olarak eğitimler vermeye devam ediyoruz. Hedefimiz, olası yangınlara müdahalede başarı oranını yükseltmek. Yangında en önemli konu zamanında ve etkili mücadeledir. Zamanında müdahalede bulunmazsınız, ne kadar ileri teknolojiye sahip olursanız olun, başarılı olmanız imkansız.”

Anız yangınlarının çoğu zaman ormanlık alanları tehdit ettiğini belirten Aslan, “Bizler milli servet olan ormanlık alanların korunarak gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakmak adına dikkatli olunmasını istiyoruz” dedi.

Yaz sezonunun gelmesiyle piknikçilerin de daha dikkatli olması gerektiğini ifade eden Aslan, “yangınlara karşı aşırı tedbirli olmak zorundayız. Bu nedenle piknik için ormanlık alanlarda ateş yakılmaması gerekir. Yakılan ateşlerin yanında da iyice söndürülmeden ayrılmamalı” dedi.

12 defa okundu , , kategorisinde, 17 Tem 2019 - 11:22 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz