Yapraklı Koy’da kaynak suyu keyfi 

Yapraklı Koy’da kaynak suyu keyfi 

Yapraklı Koy’da kaynak suyu keyfi

Atakent Beldesi’nde bulunan Yapraklı Koy’da, denizle karışan doğal soğuk su kaynağı, bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Eşsiz manzarasıyla ve plajıyla dikkat çeken Atakent, yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olmaya devam ederken, esnafında yüzü gülmeye başladı.

Atakent Yapraklı Koy’da bulunan kaynak suyu, yerli ve yabancı tatilcilerin akınına uğramaya devam ediyor. Yerli ve yabancı turistler, hem denizin, hem de kaynak suyunun tadını çıkarıyor. Özellikle deniz suyu ile kaynak suyunun karışmamasından dolayı, iki farklı tadı yaşayan tatilciler, sıcak havada serinlemenin keyfini yaşamaya devam ediyorlar.

“KAYNAK SUYU BİRÇOK HASTALIĞA İYİ GELİYOR”

Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Yapraklı koy’un son birkaç yıldır, özellikle yerli turistlerin büyük ilgi gösterdiğini söylerken, bu ilgiden en çok esnafın memnun olduğunu belirtti.

Altunok, “Yapraklı koyuna genellikle yerli turistler daha çok ilgi gösteriyor. Yerli turistler burada iki farklı suda aynı anda serinlemenin keyfini yaşayabiliyorlar. Yapraklı koyu tesisleri ile yerli ve yabancı turiste her türlü konforu sağlayabiliyor. Yapraklı koyunun tanıtımı yapılabilirse, buraya daha çok turist gelir. Yapraklı koyun çevresi tarihsel dokularla da büyük dikkat çekiyor. Denizden arta kalan zamanlarını, tarihi yerleri gezerek değerlendiriyorlar. Bizim en büyük sıkıntımız, Mersin’in tanıtımının iyi yapılmaması” diye konuştu.

“HER TAŞIN ALTINDAN TARİH ÇIKIYOR”

Yakın çevresinde gezilecek görülecek yerlerin sayısız olduğunu ve her taşın altından tarih çıktığını kaydeden Altunok, “Yapraklı koyu ve çevresi tarih kokuyor. O kadar çok gezilecek yerleri var ki. Üstelik diğer tatil yörelerine göre daha da ucuz. Yapraklı koyu daha yeni yeni keşfedilmeye başlandı. Özellikle günübirlikçilerin uğrak yeri olan Yapraklı koyu, yaz aylarının buğulu sıcak atmosferinde yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oluyor. Çok güzel ve temiz plajı var. Aslında burası bir turizm cenneti. El değmemiş dokusu ile insanların dikkatini çekiyor. Burada denizdeki kablumbağalarıda takip etmenin ayrı bir zevki vardır. Bu yüzden Yapraklı Koy nadir bozulmamış yerlerden. Maalesef Antalya’ya gösterilen özen Mersin’e hiç gösterilmedi. Susanoğlu, Silifke-Kızkalesi arasında yer alan, adıyla hiç uyuşmayıp güzelliğini ve sıcaklığını konuşturan şirin bir sahil beldesidir” şeklinde konuştu.

“BEREKETSİZ KURAK TOPRAKLAR, ŞİMDİ EN GÖZDE MEKAN OLDU”

Altunok, “Hafta sonları günübirlik ziyaretçilerin çok talep ettiği bir yer olduğundan, özellikle hafta içi denizin, kumun ve güneşin tadına varılabilecek uzun bir sahili vardır. Özellikle tatlı su kaynağı karıştığından, tuzu azalmış ve normal deniz ısından daha düşük bir ısıya sahip, doğal bir havuz niteliğinde, etrafında atlamanıza olanak sağlayacak kayalarla çevrilmiş bir koy olan yapraklı koy, en gözde mekanıdır. Belde halkı zamanında yayladaki ekim- biçime daha yatkın ve serin toprakları erkek çocuklarına, deniz kenarındaki o zamanlar bereketsiz sanılan kurak toprakları ise, kız çocuklarına miras bırakmış diye anlatılır? İşte o bereketsiz topraklar şuan birçok aileye ekmek olmaktadır. Her evin damında sonradan yapıldığı belli bir odacık olup, yazın deniz mevsimi ev ahalisinin yaylaya çıkmamış olan kısmı, bu odacıkta kalır ve evlerini kiraya verir” dedi.

47 defa okundu , , kategorisinde, 03 Tem 2019 - 09:13 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz