Zafer Bayramı Silifke’de Coşkuyla Kutlandı

Zafer Bayramı Silifke’de Coşkuyla Kutlandı

Zafer Bayramı Silifke’de Coşkuyla Kutlandı

Zafer Bayramı’nın 97. Yıldönümünü Silifke Anıt Meydanı’nda kutladık.30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan Büyük Taarruz zaferini anmak için kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 97. Yıldönümü Silifke Anıt Meydanı’nda coşkuyla kutlandı.

Atatürk Anıt’ındaki Zafer Bayramı Programına Silifke Kaymakamı Ersin Emiroğlu, Silifke Belediye Başkan Vekili Sadık Altunok, Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Tahir Özgenç,  İlçe Jandarma Komutanı Jandarma J.Yüzbaşı Bülent Keskinsoy,  Baro Temsilcisi Aysel Gezer, Siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Tören Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Ardından başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere gazilerimiz ve aziz şehitlerimizi anmak için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal marşı okundu.

Jandarma Astsubay  Kıdemli  Çavuş Aslıhan Atasever’in günün anlam ve önemiyle ilgili şiir okumasının ardından , Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise İlçe Jandarma Karakol Komutanı Jandarma Teğmen Mehmet Aslan yaptı.

Aslan yaptığı konuşmasında şunları kaydetti:

Mazisi, zaferlerle doluTürk Milletini, tarih sahnesinden silmek, ve öz yurdu olan Anadolu’dan atmak isteyen düşmana, hak ettiği dersi verdiğimiz şanlı zaferin bugün 97.yıl dönümünü kutluyoruz. 97 yıl önce bugün, üç yıl süren onurlu bir kurtuluş mücadelesinin muhteşem bir zaferle sonuçlandığı gündür.

Ebedi, Başkomutanımız, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin çağdaş bir devlet olarak inşaası sürecinde ordumuzun cesaret ve kahramanlığının destanlaşarak hafızalara kazandığı ve şanlı tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan bu büyük zafer aziz milletimiz için birlik ve beraberlik duygusu ile bağımsızlık tutkusunun abideleştiği bir onur ve gurur kaynağı olmuştur.  Anadolu’yu ebedi  vatan yapmamızın 97.nci yıl dönümü olan 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, dört gün sonra 30 Ağustos’ta kesin zaferle neticelenmiş, bu zafer Yüce Türk Ulusunun , bağımsızlık aşkını, Türk ordusunun kudret ve kahramanlığını tarihe muhteşem bir şekilde kaydetmiştir. Tarihi boyunca hür ve bağımsız yaşamış asil Türk Milleti Kurtuluş Savaşında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’ parolasıyla , düşmünü karşı kadını erkeği, genci ihtiyarı ile ordu-millet bütünleşmesinin eşsiz bir örneğini sergilemiştir.

Türk Milletini, mutlu sona ulaştıran bu zafer; Her türlü imkansızlık , ve yokluğa rağmen Türk Ulusunun birlik ve beraberlik içinde neler yapabileceğini tüm dünyaya göstermiş, Türk Ulusunun esir edilemez olduğunu bir kez daha dünyaya ispatlamış, Atatürk İnklaplarının  temel taşı olmuş ve modern Türkiye’nin doğuşunu başlatmıştır.  Türk Milletinin birliğine, vatanın bölünmez bütünlüğüne ve devletin bağımsızlığına yönelecek her teşebbüsü, dün babalarımızın ve  dedelerimizin yaptığı gibi  97 yıl sonra bugün bizler de bu uğurda seve seve canımızı  vermeye hazır olduğumuzu aynı ruh ve inançla  bir kez daha haykırıyor  ve diyoruz ki bize emanet edilen bu cennet vatanı bu kutsal toprakları ilelebet muhafaza edecek Türk bayrağını ve sancağını sonsuza dek dalgalandıracağız. Kanlarını ve canlarını feda ederek , bizlere bu güzel vatanı bırakan, bizleri 97 yıl önce bu büyük zaferle onurlandıran  başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere bütün şehitlerimizin aziz ruhları önünde saygı ile eğiliyor, kahraman Gazilerimize, şükran ve minnetlerimizi sunuyoruz. Bu büyük zafer yüce milletimize kutlu olsun”

Silifke’de kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı , Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulü ile son buldu.

13 defa okundu , , kategorisinde, 02 Eyl 2019 - 08:50 tarihinde yayınlandı
Yorum Yaz